2016 LYS Tercih Sonuçları Açıklandı

0
265

 

lys-sonucÖSYM  2016 LYS tercih sonuçlarını açıkladı.

Öğrencilerin merakla bekledikleri LYS yerleştirme sonuçları bugün açıklandı.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI

Tercih sonuçlarına göre herhangi bir yüksek öğrenim programına yerleşen adaylar için  üniversite kayıtları başlayacak.

ÖSYM’nin internet sitesinde  yer alan duyuruya göre 2016-2017 ders yılları arasında ÖSYS sonuçlarına göre bir programa yerleşen adaylarların kayıt işlemleri 15-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleşecektir.

LYS TERCİH SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Devlet Üniversiteleri için  elektronik kayıtlar ise 12-16 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştirecektir.

Kayıtların yapılabilmesi için adayların belirtilen süre içerisinde yerleştikleri üniversitelere başvurularını yapmaları gerekiyor.

MEZUN OLAMAYAN ADAYLARA GEÇİCİ KAYIT AÇILACAK

Herhangi bir eğitim programına yerleşmeyi hak eden ancak mezun olamayarak tek ders veya bütünleme sınavları olan adaylar belirtilen tarihlerde kazandıkları yüksek öğrenim kurumlarına  geçici kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.Bu adayların mezun olduklarına dair ilişkin belgelerini 30 Ağustos 2016  tarihine kadar yüksek öğrenim kurumlarına ibraz etmeleri durumunda kayıtları asıl kayıtları alınacaktır. Belirlenen tarihe kadar mezuniyet durumunu güncellemeyen adayların geçici kayıtları silinecek ve asıl kayıtları alınmayacaktır.

EK YERLEŞTİRMELER

Yüksek öğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar ÖSYM ‘ye bildirilecektir.

MERKEZİ YERLEŞTİRME NASIL YAPILIR?

Merkezi yerleştirmede adaylar,(Sınavsız Geçiş hariç) kazandıkları yüksek öğretim programlarına yerleştirme puanları ile varsa ek puanları da eklenip yüksek öğretim programları ile ilgili tercihlere ve yerleştikleri programın kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM tarafından yerleştirilir.

Her programda belirtilen kurallara göre aday, tercih ettiği yüksek öğretim programının liste  sıralamasına,tercih ettiği yüksek öğretim kurumunun kontenjan durumuna göre yerleştirmesi yapılır.Sıralamada en yüksek puan alan aday  üzerinden bir yol izlenir.Kayıt yaptıran adaylar arasında en yüksek puana sahip adayın puanı referans alınıp sistemde bir sıralama oluşturulur.

Kayıt yaptırdığınız bir programa gitmeseniz bile sistem üzerinde bu programı kazanmış görünecekseniz. Bir sonraki yıl sınava girdiğinizde yerleştirme puanınız hesaplanırken Orta öğretim Başarı Puanı 0.12 katsayıyla değil, 0.06 katsayıyla çarpılacak. Yerleştirme Sonuç Belgeleri basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.Adaylar sonuçları sadece ÖSYM’nin sitesinden ulaşabilecektir.