Aids bir bağışıklı sistemi hastalığı çeşididir. Türkçe karşılığı edinsel bağışıklığı yetmezliği sendromudur. Bu hastalığın temel sebebi ise HIV virüsüdür. Aids, kan yolu ve cinsel ilişki esnasında bireylere geçer. En çok cinsel ilişkiler sonrasında meydana gelen aids, bulaşıcı bir hastalık olma özelliği taşımaktadır. Bu hastalık her insanda ve her yaşta görülebilir. İnsanın vücut direncini yok eder. Bir bağışıklık hastalığı olduğu için de bireylerin hemen hastalanması kolaylaşır.

aids2

Aids, öyle bir hastalıktır ki vücutta barındığını belli edecek bir belirtisi yoktur. Yani diğer hastalıklardaki gibi ateş, öksürme vs. gibi belirtiler göstermez. Yalnızca hasbel kader kan tahkiki yapılır ise o zaman fark edilebilir. Bu mikrop vücuda girdikten sonra 10-12 yıl sonra fark edilir. Bu sürede HIV virüsünü birçok kişiye bulaştırabilir. Her yıl 1 Aralık Dünya AİDS günü ilan edilmiştir.Bu günde AİDS ile ilgili farkındalıkları göstermek için seminerler,yürüyüşler yapılır ki insanlar AİDS konusunda doğru bilgilere ulaşabilsin.

aids-hakkinda

Bu hastalığın doğduğu yer Amerika’dır. Ülkemizde yaklaşık olarak 30 senedir görülmektedir. Ülkemizde genelde İstanbul, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerde görülmektedir. Bunun en büyük nedeni ise korunmasız cinsel ilişkiye girmektir. Aids, bireylere üç yol ile bulaşır;

1) Bu virüsü kanında taşıyan bir kişi ile normal, anal ya da oral cinsel ilişkiye girmek

2) Hamile annede doğum esnasında ya da gebelikte bebeğe geçebilir

3) Kanlarında bu virüsü taşıyanların organ nakli ya da kan teması sonucu bu virüs bulaşabilmektedir.

aids-gunu

Aids Tedavisi

Günümüz koşullarınca tıp çok gelişmiştir. Fakat bu gelişen tıp dahi bu hastalığa bir tedavi yöntemi bulamamıştır. HIV virüsünü taşımayan bireyler için de bu virüsten korunacak bir aşı geliştirelemiştir. Fakat bu hastalığa yakalanan kişilerin verilen ilaç takviyeleri sayesinde biraz daha huzurlu yaşamaları sağlanabilir. Günümüzde oldukça pahalı bir fiyata satılan bu ilaçları kişi uzun müddet kullanır. Kişinin ömrünün sonuna kadar tedavi görmesi zorunludur.