Hemen hemen hepimiz özelikle de anne adayları anne karnın da ki bebeğin sesleri duyduğunu inanır.

Anne karnın da ki bebekler dış ortam da ki hemen hemen her sesi duyar. Bunun oluşması için tek yapmanız gereken. Bebeğinize onu beklediğinizi ve ona sevginizi hissettirmenizdir.

Yapılan araştırmalara göre ilk beş haftadan sonra bebeğinin iç kulak organları gelişir. Ve bebek dış sesleri duymaya başlar.

anne-karnındaki-bebek-sesleri-duyar-mı

Rahim de bulunan ve aminion diye adlandırılan sıvı on yedinci haftadan sonra dış ortam da bulun sesleri kulağa dalgalar halin de aktarılır. Kulağa gelen sesler daha sonra beyne iletilir ve bebek de tepki uyandırır.

Özelikle de ani çarpmalar da ve yüksek sesli ortamlar da bulunan anne karnın da ki bebek duyduğu esler karşısın da ani tepkiler verebilir. Anne karnın da ki bebek ilk olarak annenin bağırsak seslerini ve kalp atışlarını duyar.Daha sonra duyu organları yavaş yavaş gelişir ve dış ortam da ki sesleri de duymaya başlar.

 ” BEBEĞİNİZ İLE KONUŞUN “

Yirmi dördüncü haftadan sonra anne karnın da ki bebek dış ortam da ki hemen hemen her sesi duymaya başlar. Bu dönem de bebeğinizi güzel sözler ve karnınızı okşayarak ona sevginizi hissettirebilirsin. Bunun yanı sıra bu dönem de özelikle de bebeğinizin zeka gelişimi için ona klasik müzik ve diğer yararlı sesleri dinletmek iyi bir tercihidir.