Anneliğe Hazırlık Testi

Evlilik bağını daha da güçlendiren şeylerden biri olan bebek sahibi olmak, elbette ki her çiftin hayalleri arasında yer edinmiştir. Bazı çiftler evliliklerinin ilk aşamasında hemen çocuk sahibi olmayı isterken, bazı çiftler de çocuk yapmayı belirli bir dönem erteleyebilmektedir. Burada önemli olan şeylerden biri bebek için uygun ortam ve koşulları sağlamış olmanın yanında, anne ve baba olma fikrine de kendini psikolojik olarak hazırlamaktır. Özellikle anne adaylarına büyük yük ve sorumluluk düşmektedir. Bundan dolayı anneliğe hazırlık fazlasıyla mühimdir.

Hamilelikte Yaşanabilecek Zorluklara Hazırlık

Anne olmak isteyen kişilerin hazırlıklı olması gereken şeylerden ilki hamilelik sürecinde yaşanacak olan zorluklara hazırlıktır. Eğer her şeyin mükemmel bir şekilde ilerleyeceği düşüncesindeyseniz, bunun her zaman bu şekilde olmayacağına kendinizi hazırlamanız gerekir. Hamilelikte yaşanacak mide bulantıları, ağrılar, sancılar, koku hassasiyeti, kilo alma sorunu, vücutta meydana gelen çatlak, ödem ve benzeri her şeye karşı psikolojik olarak hazır olmanız önemlidir. Bununla ilgili olarak anneliğe hazırlık testi de olabilirsiniz.

Anneliğe Psikolojik Hazırlık

 

Doğum Esnasında Yaşanabilecek Zorluklara Hazırlık

Anneliğe psikolojik hazırlık sürecinde doğum esnasında yaşanacak olan zorlukları da göz önünde bulundurmanız gerekir. Normal doğum esnasında yaşanacak zorluk ya da sezaryen doğumdan sonraki iyileşme sürecinde yaşanacak olan tüm sıkıntılara psikolojik olarak hazırlanmak şarttır.

Anneliğe Hazırlık

Bebek Doğduktan Sonraki Sürece Hazırlık

Anneliğe psikolojik olarak hazırlanma aşamasında doğum sonrasında yaşanacak olan uykusuzluk, stres, emzirme dönemi ve benzeri süreçlere karşı da psikolojik olarak hazırlık yapmak şarttır. Bebek sahibi olmak oldukça güzel bir şey olsa da eğer bedenen ve ruhen buna hazır olduğunuza inancınız tam değilse, bir süre daha bebek yapma hayallerinizi ertelemenizde yarar var. Anneliğe hazırlık sürecinde bir uzmandan yardım almanız ve aile büyüklerine, bu konuda deneyimli olan kişilere danışmanız onlardan yardım almanız da önemlidir.