Hayat sürprizlerle doludur. Çoğu zaman doğru bildiğimizi sandığımız şeyler yanlış çıkmaktadır. Bazı konularda ise çoğu kişinin bilgisi azdır. Şimdi sizlere çok az bilinen ilginç bilgilerden derlediğimiz yazımızı sunuyoruz. İşte gerçek hayatta çok az bilinen 12 ilginç gerçek.

1) Mars’ta bir dağ bulunmaktadır. Bu dağın adı Olympus dağıdır. Bu dağı dünya üzerindeki en yüksek dağ olan Everest dağı ile karşılaştırdığımızda karşımıza uçuk bir görüntü çıkıyor. Olympus dağı, Everest dağından tam 3 katı yüksekliğinde bulunmaktadır. Genişliği ise 550 kilometredir.

mars-dagi

2) Dünya’nın dönüş hızı her geçen yüzyılda 17 milisaniye azalmaktadır. Bu da demek oluyor ki dinazorlar devrinde bir gün tam 22 saat idi.

dunya

3) Hipopotam olarak bilinen canlılar en büyük balık türü olan balinaların bilinen en eski akrabalarıdır.

hipopotam

4) Vücudumuzun ağırlığının %90’ı yıldız tozudur. Çünkü helyum ve hidrojen dışındaki tüm elementler yıldız tozundan oluşmaktadır.

yıldiz

5) Astronomlar çok ilginç bir bilgiyi bizlere sunmuştur. Fakat bu bilgi neredeyse hiç duyulmamıştır. Oldukça ilginç olan bilgi şudur ki; 10000 ışık yılı ileride 463 km genişliğinde bir alkol bulutu bulunmuştur. Bu bulutun içinde 200 trilyon çarpı trilyon litre biranın içinde barınan alkol barınmaktadır.

alkol-bulutu

6) Evren üzerinde birçok yıldız vardır. Astronomların bir araştırmasına göre tahminen her gün 275 milyon yeni yıldız doğmaktadır. Bu büyük sayı gerçekten dudak uçuklatacak cinsten.

samanyolu

7) İnsan beyninin elektrik ürettiğini biliyor muydunuz? Hem de uyanıkken bir ampulü yakabilecek kadar!

beyin

8) Bazı hayvanlar kışın donar ve öyle kalır. Bahar da ise çözülür ve yaşamına kaldığı yerden devam eder.

kurbaga-donmus

9) Devasa büyüklükte olan bir mavi balinanın dili, bir Afrika filinin boyunda ve ağırlığındadır. Artık mavi balinan ağırlığını siz düşünün.

mavi-balina

10) Akrepler UV ışığında mavi ve yeşil renkte parlayabilmektedir.

akrep

11) Andromeda görülebilseydi aydan 6 kat daha büyük görülecekti ki bu da devasa bir büyüklüğü ifade etmektedir.

andromeda

12) Her insan günde 300 milyar yeni hücre üretmektedir.

kok-hucre