Banyo Dekorasyonunun İncelikleri Nelerdir?

0
413

Banyo, dekorasyon konusunda evde en az değer gören odalardan biridir.

Tıpkı oturma odası, salon gibi banyoyu da çok fazla kullandığınızı düşünürsek banyo dekorasyonuna da önem verilmelidir. Ayrıca banyo geniş bir yer olması gerekirken evlerimizin en küçük odalarının başında gelir.

Peki, banyo dekorasyonu yaparken nelere dikkat etmeliyiz, bu işin incelikleri nedir?

banyo1

Her ne kadar banyolar en küçük odalardan olsa da bu sizin rahatınızı ve konforunuzu bozacağı anlamına gelmez.

Rahatlık ve konfor için en önemli hususlardan biri dekorasyondur. İlk olarak banyonuzda kullanacak olduğunuz dolapların veya lavabonun geniş ve ince olmasına dikkat etmelisiniz.

Bu şekilde rahat bir kullanım alanı elde edebilirsiniz. Banyoda en çok yeri kaplayan lavabolarda, ayaklı lavabonun yerine etajerli lavabolardan seçmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır.

Etajerli lavabolar ile hem yerden tasarruf edecek, hem de depolama alanı oluşturmuş olacaksınız.

banyo-2

Küvet Değil Duşakabin: Banyonuzun boyutu önemli değil; hem küçük hem de büyük banyolarınız için kesinlikle küvet yerine duşakabin seçmelisiniz. İlk olarak küvetin herkes tarafından rahat kullanılamayacağını bilmeniz gerekir.

Bunun yanı sıra küvet banyonuzda çok hoş da bir görüntü sağlamaz. Aksine dekorasyonunuzu bozar. Bu sebepten dolayı banyonuza küçük ve renkli bir duşakabin tercih ederseniz banyonuz bir bütün haline gelir ve çok hoş bir görüntü oluşur. Ayrıca kullanım kolaylığı da sağlar.

banyo-3

Pastel ve Açık Renkler: Banyonuzun dekorasyonu için en önemli ayrıntılardan biri renk seçimidir. Renk seçiminizde açık renkler tercih ederek banyonuzun sizi ferahlatmasını sağlayabilirsiniz.

Pastel renkler ise rahatlık hissi verir. Bu sebeple zemin ve duvar boyalarında pastel renkler tercih edebilirsiniz.

banyo-karisik

Gereksiz Eşyaları Kaldırın: Banyolardaki en büyük sorun hiç kuşkusuz fazla eşyanın bulunmasıdır. Genel olarak banyoların küçük yapılmasından dolayı bu sorun yaşanmaktadır.

Fazla yer kaplayan dolaplar yerine küçük, ince ve zarif dolapları tercih edebilirsiniz. Kapı üstü rafı veya duvar rafı yaparak kendinize depolama yapabileceğiniz alanlar yaratabilirsiniz.

banyo-4