Gün boyunca koşturma esnasında oldukça fazla yorulmaktayız. Bunun yanı sıra da fazlası ile terlemekteyiz. Bütün günün yorgunluğunu ise akşam eve gelip sıcak bir duş ile atabiliriz. Daha sonra da ayaklarımızı uzatıp dinlenebiliriz. Fakat iş yalnızca banyo yapmak ile bitmiyor. Banyo sonrası cilt bakımı oldukça önemli bir faktördür. Çünkü yazın aşırı sıcaklardan kışın ise soğuk havalardan dolayı cildimiz fazlası ile yıpranmaktadır. Bu da olduğumuzdan daha yaşlı göstermemize ya da bazı cilt sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle banyo sonrası cilt bakımımızı mutlaka yapmamız gerekmektedir.

banyo

Cilt bakımındaki en iyi etki banyodan sonra görülür. Çünkü yüz su ile buluşmuş ve rahatlamıştır. Banyo sırasında peeling dediğimiz kavramı uygulamak cilde çok iyi gelecektir. Yani cildi yıpratmadan hafif bir kese yapmaktır. Daha sonra da cildi su ile tekrar buluşturup gözenekleri iyice açmak gerekir. Banyodan çıktıktan sonra tertemiz bir cilde sahip olacaksınız. Tamamen kirli ve yağlı gözeneklerinizi boşaltarak rahat bir konuma geleceksiniz. Fakat banyodan sonra hemen cilt bakımınızı yapmanız gerekir. Çünkü bundan sonra ki süreçte boş gözeneklere yağlar çok çabuk hücum eder.

cilt-bakimi-hakkinda

Banyodan çıktıktan sonra yapılması gereken ilk işlem yüzü bir tonik ile silmektir. Bu gözeneklerinizi sıkıştırmanızı sağlar. Toniği dışarıdan alabileceğiniz gibi ev yapımı tonikler ile de işinizi çok rahat bir şekilde halledebilirsiniz. Bu toniğe örnek ise maden suyudur. Bunun içine sadece birkaç damla limon suyu ilave ederek ev yapımı doğal toniğinize kavuşmuş olursunuz. Ayrıca limon suyu yerine elma sirkesini kullanabileceğinizi de unutmayın.

Banyodan sonra vücut doğal nemini kaybedeceği için nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Fakat bunları banyodan hemen sonra kullanmanız gerekmektedir. Çünkü açılan gözenekler çok çabuk bir şekilde yağ ve kirle kapanabilmektedir. Bu nedenle bu maddeleri banyodan hemen sonra kullanmak gerekir. Ayrıca vücudunuza pirinç yağı da oldukça iyi gelecektir.