Hemen hemen her anne ve anne adayı için bebeğinin uyku problemi büyük bir sorundur. Özelikle de bu sorun yeni doğan bebekler de daha büyük sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

” Peki bebeklere uyku alışkanlığı kazandırmak için neler yapılabilir “

Bunun için ilk olarak bebeğiniz ile iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Bebeğinizi her gün aynı saate uyutmaya çalışın ki bebeğiniz de uyuma alışkanlığı gelişiniz. İlk birkaç gün bebeğiniz elbette ki zorlanacaktır. Bunu aşmak için bebeğinizi uyumaya ikna edine ve uyku sonucu ona ödüller koyunuz. Bu dönem de sabırlı olmak başarmanın yarısıdır. Unutmayın siz pes ederseniz bu yarışı bebeğiniz kazanır.

bebek-uykusu Eğer bebeğiniz uyumuyorsa onu ninni eşliğin de ya da masal okuyarak uyutmaya çalışın. Bunun yanı sıra ona bir uyku arkadaşı ediniz. Bu evcil bir hayvan ya da bebeğiniz ile uyuyabilecek bir oyuncak olabilir.

Bu şekilde bebek kendini yalnız his etmez ve uyuması daha kolaylaşır. Bunlar işe yaramaz ise bebeğinizi uyutmadan önce ona bol bol hareketli aktiviteler yaptırın. Yorulması sonucu rahatça uyuyacaktır.

bebeğinizle_oyun_oynamak

 

 

 

 

 

 

 

 

Ya da uyumadan önce sıcak bir banyo yaptırın ve karnının tok olmasına dikkat ediniz. Bebeğiniz aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamdan uzak tutun. Rahatça uyuyabilmesi için uyutmadan önce ihtiyaçlarını karşılayınız. Ve uyuttuğunuz odanın tamamen sesiz ve karanlık olmasına dikkat ediniz. Bebeğinizi bir müzik veya su sesi eşliğin de uyutun. Bu ona huzur verir ve rahatça uyumasını sağlar.