Bilmeniz Gereken Adab-ı Muaşeret Kuralları

Her toplumun kendi içinde davranış şekilleri ve kuralları vardır. Biz bu kurallara Adab-ı Muaşeret kuralları diyoruz. Bir topluluk içinde oturmasından kalkmasına, konuşmasından susmasına kadar bir toplumda nasıl davranılması gerektiği hususunda bizlere bilgi veren bu kurallara uymamız gerekir.Sizin için günlük hayatta uygulamanız gereken bir kaç Adab-ı Muaşeret kuralı hazırladık.

1) Bir toplulukta her birey kendi çantasını taşımalıdır. Bir erkeğin veya kadının bir başkasının  çantasını taşıması Adab-ı muaşeret kurallarına aykırıdır.

giphy (1)

2) Yağmurlu havalarda kullanmayı tercih ettiğimiz eşyaların başında şemsiye gelir. Dışarıda kullandıktan sonra kapalı bir mekana ya da eve girerken ıslanmış olan şemsiyeyi kapalı olarak bir kenara koymak gerekir.

semsiye

3) Toplum içinde kadınların dikkat etmesi gereken önemli bir kural vardır. Bu da kadınların saçlarını istediği yerde toplayabilmesi fakat makyajını yalnızca lavaboda yapmasıdır.

makyaj

4) Bir diğer önemli sayılan Adab-ı muaşeret kuralı ise evde rahat kıyafetler ile oturmaktır. Bu yalnızca pijamalar olmamakta. Kişi hangi kıyafet ile kendisini rahat hissediyorsa o kıyafetle evde oturmalıdır.

pijama

5) Soğuk havalarda da taktığımız şapkaları kapalı ortamlarda çıkarmamız gerekmektedir. Eğer kapalı bir ortama girdiğimizde şapkamızı hala çıkarmamış isek bir Adab-ı muaşeret kuralını ihlal etmiş bulunmaktayız.

sapka

6) Gün içerisinde sürekli alışveriş torbası taşınması da yanlıştır. Kişi Adab-ı muaşeret gereğince yalnızca alışveriş yaptığı zamanlar bu torbaları taşımalıdır.

alisveris

7) Genelde Alman hesabı olarak bilinen yemek yenilen bir yerde yarı yarıya ödemek de yanlış bir davranıştır. Adab-ı muaşeret gereğince hesabı yemeğe davet eden kişi ödemelidir. Bu hem bir gelenek hem de bir centilmenlik örneğidir.

para

8) Yeni tanışılan birisine “siz” diye hitap etmek gerekmektedir. Eğer sen diye hitap ederek konuşur isek bu bizim laubali bir kişilik olduğumuz imajını verebilir. Bu nedenle ilk kez tanışılan birisine siz diye hitap etmek gerekmektedir.

hey-you

9) Bir mekanda otururken çantanızı ya sandalyeye ya da çanta asmak için yapılan bölgeye koymalısınız. Adab-ı muaşeret bunu gerektirmektedir.

canta

BONUS : YA DA NASIL RAHAT HİSSEDİYORSANIZ ÖYLE YAŞAYIN  🙂

relax