Saç, hem bayanların hem erkeklerin vazgeçilmez aksesuarlarıdır. Gün içerisinde vücut kadar saçlar da yıpranmaktadır. Şehrin tozu, dumanı tamamen saçların içine sinmektedir. Bu da saçların çabuk yıpranması ve dökülmesine sebep olur. Bu toz ve dumanlar saç gözeneklerini tıkayacağı için saç derisinin nefes almasını engeller. Bu saçların çabuk yağlanması ve dökülmesi anlamına gelir. Ayrıca saç bakımı yapmayan kişilerde saç kırılmaları da oldukça sık görülmektedir. Böyle olayların yaşanmaması için hem erkeklerin hem de bayanların yapabileceği, özellikle bayanların tercih edeceği canlandırıcı saç bakım maskesini anlatacağız. Bu maske hem saçlarınızın doğal gözükmesini sağlayacak hem de saçlarınıza canlılık kazandıracaktır.

Bu maskelerden ilki sıcak yağ maskesidir.

Bu maske; sıcak yağın saç derisine ovalanarak uygulanması sonucu oluşur. Bu sayede saç derisinde kan dolaşımı hızlanır ve saçlarınızın beslenmesi sağlanır. Bu yağlara örnek olarak badem yağı ya da Hindistan cevizi yağı verilebilir. Şunu unutmamak gerekir yağın sıcaklığı elinizle dokunabileceğiniz derece de olmalıdır.

sicak-yag-masaji

İkinci maskemiz ise kuru saçlar için önemli olan sirke maskesidir.

sirke-maskesi

Bu maskenin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Saçlara ayrı bir hava kazandırmaktadır. Elma ya da üzüm sirkesi ile saçın üst bölümüne yapılan bu maske saçların kırılmasını önleminin yanı sıra kuru saçları canlandırma konusunda da etkilidir. Bunun için gerekli olan malzemeler ise bir su bardağı elma sirkesi ile üç ile dört su bardağı sudur. Bu ikisini karıştırarak maske yapımına başlanabilir. Daha sonra saçınızı yıkayıp bu karışım ile durulayın. Bu maskenin işe yaraması için yavaş bir şekilde masaj usulü ile saç diplerine kadar inilmesi gerekmektedir. Daha sonra sirkeli suyu durulamadan bir müddet beklemek gerekir. Ve son olarak da saçları su ile yıkayıp durulamak yeterlidir.