Çocuklarda Oluşan Obezite Sorununda En Büyük Suçlu Olan Anne Ve Babalar
Küçük bir çocuğa sahip iseniz sizler de bilirsiniz ki anne ve babalar çocukları bir öğün biraz az yesin hemen hasta mı diye korkar ve büyüyemez ise zorla da olsa yedirmeye çalışırlar.

cocuklarda-yemek

Bu sizlerin çocuğunuzun ne hasta olduğu için ne de büyümesi geç olacağı için asla değildir. Biz insanlar kendi midemiz ile küçük bir çocuğun mide boyutunu ayırt edemez ve bizler kadar çok yemesi için nerede ise onları oldukça zorlarız.

yemek-yiyen-cocuk

Bu ise oldukça çok yanlış bir davranıştır ve biz bunun yanlış bir davranış olduğunu ise çocuğumuz altı ya da yedi yaşlarında ciddi kilolar almaya başladığı zamanlarda anlarız.

obezite

Bizlerin küçük yaşlarda iken çocuğumuza midesinden daha fazla yedirdiğimiz bu yiyecekler o küçük çocuklarımızın küçük midelerini olması gerektiğinden daha geniş hale getirdiği için ileri ki zamanlarda ne kadar az yedirmeye çalışır isek çalışalım bunun önüne geçemeyecek ve obeziteye doğru ilerlediği anlarda belki de doktor müdahalesi ile bile dur diyemeyeceğiz.

saglikli-beslenme-bebek

Bu yüzden bebeklik döneminden itibaren onların midelerinin küçük olduğunun farkına varalım ve onların dur dedikleri andan itibaren yedirmeyi bırakalım. İlk başlarda bebeğimiz kilolu ele avuca gelen bir bebek olmasını ne kadar çok istiyor olsak bile bunların ileri ki yaşlarını da göz önüne alarak aslında onlara iyilik değil de kötülük yaptığımızın farkında olalım.

cocuk-yemek

Sonuçta belirli bir yaşa artık gelmiş bir insan kilo aldığını hisseder ve sağlığı riske girmesin diye kendine dur diyebilir. Fakat küçük bir çocuk midesi büyüdüğü an sen yeme desen bile seni anlamayacak ve yemeye devam edecektir. Bilinçli bir aile olmak için bunları ilk başta düşünerek hareket etmek gerekmektedir.