Günlük aldığımız kalori miktarı ile yaktığımız kalori miktarı eşit olmadığı için kilo alabiliyoruz. Kalori yıkımı büyük ölçüde kişinin metabolizması ile ilintilidir. Bazı insanlar günlük olarak aldıkları kaloriden daha fazla kalori yakabiliyorlar. Ve böylece kilo kontrolünü ellerinde tutabiliyorlar.

” Peki bu nasıl mümkün oluyor? “

Öncelikle vücudunuzdaki kas oranının, kalori yakmanızı önemli ölçüde etkilediğini bilmelisiniz. Ne kadar çok kasınız varsa o kadar çok kalori harcarsınız.


Bir diğer seçenek ise yediğiniz besinlerden aldığınız kalorinin o besinleri sindirirken yakacağınız kaloriden düşük olmalısındır.

haslanmis-yumurtaHaşlanmış yumurta bu konuda en mükemmel yiyecektir. Herhangi bir alerjiniz ya da rahatsızlığınız yoksa günde beş ya da altı tane haşlanmış doğal yumurta yiyebilirsiniz.

 

 

 

 

                                                                   Sık Sık Hareket Edin

sporGünlük olarak en az yarım saat spor yapmak metabolizmanızı hızlandırır ve daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Metabolizmanızın hızlanması kalori yakımını artıracağı için , lifli ve posalı yiyeceklerle metabolizmanızı hızlandırmak size yardımcı olacaktır.

 

 

Hareketli bir yaşam biçimini benimsemek daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Örneğin kısa mesafelere araba ile gitmek yerine yürüyerek gidin, bisiklet sürün, asansör yerine merdiven kullanın, ip atlayın, yoga yapın, ağırlık kaldırın. Bu yöntemler kalori yakmanıza yardımcı olduğu gibi daha sağlıklı olmanızı sağlar.

Daha çok yiyin


Eğer uzun süre aç kalırsanız vücudunuz kendini korumaya alır ve daha az kalori yakar bu nedenle az az, sık sık yeme düzenini hayatınıza uyarlamanız gerekiyor. Böylece daha hızlı ve fazla kalori yakmış olursunuz.