Elma Sirkesinin Faydaları

0
343

 

Cilde, saçlara, sağlığa, dişlere, sindirime… Elma sirkesini rutin bir alışkanlık haline getirip, her gün kullanmayı sağlayacak yararları saymakla bitmez… Doğal bir ürün olması ve birçok farklı şekilde fayda sağlamasıyla kullanımı oldukça yaygın olan bu ürünün önemli yararları;

Soluk ve mat saçlara canlı bir görünüm sağlayabilmek için en etkili doğal yöntemlerden biri de elma sirkesidir. Saçla, yıkandıktan sonra elma sirkesi sürülüp durulandığı taktirde canlı ve hacimli olacaktır.

kepege_cozum_sirke_maskesi-2

Elma sirkesi suyla karıştırılarak seyreltilip tonik olarak cilde uygulanabilir. Sivilcelere, cilt lekelerine iyi gelip; cilde parlaklık verir.

elma-sirkesi-sivilce

Yarım bardak su içine dökülen birkaç kaşık elma sirkesi ile dişler ovulduğu zaman; lekeleri çıkarır ve dişleri beyazlatır.

elma-sirkesi-ile-diş-beyazlatma

Her gün elma sirkesi tüketildiğinde yağ yakımı artar ve kilo vermeye yardımcı olur. Yemeklerden önce 1 bardak suya bir kaşık elma sirkesi, 1 kaşık bal konulur ve içilir. Bu şekilde iştahı azaltır ve aç karnına içildiği için metabolizmayı hızlandırır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için düzenli olarak kullanılmalıdır.

Daha Bitmedi…

Demir eksikliği, yorgunluk, baş ağrısı, mide hastalıkları, halsizlik, şeker hastalığı gibi birçok hastalığın tedavisinde olumlu etkileri vardır. Özellikle ülser reflü gibi mide hastalıklarında asit miktarını dengelenmesinde yardımcı olmaktadır. Ayrıca içerdiği elementler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur.

İnsülin üreterek vücudun kan şekerini dengeler. Bir bardak suya eklenen bir çay kaşığı elma sirkesi ile kandaki şeker oranını dengede tutar.

Sindirim sisteminde olan düzensizliklerin düzeltilmesinde güçlü bir yardımcıdır. Kabızlık ve bağırsak gazı sıkıntılarını giderir.

Egzama gibi cilt hastalıklarında iyileşicici etkisi görülür.

Su ile seyreltilen elma sirkesi nasırlı bölgeye sürülür ve iyileşmesini sağlar.