Doğada birçok canlı yaşamaktadır. Yırtıcı hayvanlar da bu canlılar grubundaki en vahşi ve en tehlikeli olan hayvan grubudur. Doğada kendi şartlarında yaşayan bu hayvanlar yemeklerini kendileri avlar ve yaşamlarını böyle sürdürürler. İçgüdüsel olarak bu hayvanlar doğada ne yapmaları gerektiğini çok iyi bilirler. Doğada acımasız bir gerçek vardır ki o da güçlü olan güçsüz olanı yer.

Bu yırtıcı hayvanlar etçil hayvanlardır. Doğada kendinden güçsüz olan hayvanları avlayarak besin ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. İşte bu hayvanlar hakkındaki ilginç ve önemli bilgiler şöyledir;

Bu hayvanlar arasındaki en hızlı olan yırtıcı hayvan çitadır. Maksimum hıza ulaştıkları zaman bu hızlarını yalnızca birkaç saniye devam ettirirler.

çita

Timsahların, özellikle Nil Nehri kıyısında yaşayan kesiminin göç eden sürüleri 1 yıl kadar beklemeleri söz konusudur. Ve bu timsahlar 1 yıl boyunca aç kalabilirler.

timsah

Çoğu kişinin pek bilmediği bal porsukları da yırtıcı hayvan grubu içerisinde yer almaktadır. Bal porsukları elliden fazla hayvan avlayabilme potansiyeline sahiptir. Bunların arasında akrepte bulunmaktadır.

bal porsuğu

Bir yırtıcı hayvan olan ayıların koku duyusu müthiş gelişmiştir. İnsanlar ile kıyaslandığında yaklaşık 2000 kat daha fazla hassasiyete sahiptirler. Denizdeki balığın kokusunu alabilirler.

ayı

Aslanlar bilindiği üzere ormanın kralıdır. Bu hayvanlar kaplanlardan sonra dünya’nın en büyük ikinci kedisidir. Ağırlıkları ortalama 250 Kg dır. Sürü halinde avlanırlar.

aslan

Yırtıcı bir hayvan olan ahtapotların bir çeşidi olan abdopus ahtapotu yeryüzünde yürüyebilen tek ahtapottur.

ahtopot

Bazı örümceklerde yırtıcı grubunda yer almaktadır. Portia örümceği adı verilen bu örümcek türü kendinden tam 3 kat daha büyük örümcekleri yiyebilmektedir. Vücut boylarının tam 50 kat daha yükseğine zıplayabilme özelliğine sahiptirler.

portia-orumcegi

Bu yırtıcı hayvanlar hakkında bilinmesi gereken bir gerçek vardır ki o da bu hayvanların %75’inin nüfusu büyük oranda azalma göstermektedir.

Bunun en büyük ve belki de tek sebebi ise insanlardır.