Sistemli bir şekilde yerleştirilmeyen kıyafetler, gardırobun sürekli dağılmasına neden olmaktadır. Çoğu insan bu durumdan şikayetçi olsa da yapacak bir şey bulamaz.

gardirop-daginik

Fakat gardırobu düzene sokmak için birçok basit yöntem vardır. 

Gardırobun düzensizliği üzerine bir düzen kurmaya çalışmak iyi bir fikir değildir. Bu nedenle gardırobu boşaltıp baştan düzenlemek gerekir. Böylece hem gardıroptaki kıyafetlerin tamamını gözden geçirmiş oluruz hem de hangi kıyafetleri ne sıklıkla giydiğimizi daha rahat görmüş oluruz.

 

woman choosing clothes in front of full closet

Daha sonra kıyafetleri ayıklama işlemine geçeriz. Bu sayede gardıropta gereksiz yer kaplayan kıyafetlerden de kurtulmuş oluruz. Giymediğimiz kıyafetleri başka birine verebilir veya bir kuruluşa bağışlayabiliriz.

donation

Kullanılmayan kıyafetlerin ayıklanmasından sonra, kıyafetleri kullanılma sıklığına göre gardıroba yerleştirmeye başlarız. Öncelikle nadiren giyilen kıyafetler gardırobun en altına yerleştirilir. En sık giyilen kıyafetleri sona bırakmakta fayda vardır. Sık kullandığımız kıyafetler için kolayca alıp, giyebileceğimiz bir yer belirlemeliyiz. Askıya asıp, ütülü bir şekilde bunları yerleştirmek en mantıklısı olacaktır.

Ayrıca türüne ve rengine göre ayırmak da iyi bir fikirdir. Bu sayede elimizdeki kıyafetlerin modellerini, rengini, desenini daha rahat seçip ona göre daha kolay kombin yapabiliriz. Bu işlem bize hem daha rahat giyinme fırsatı sunacak hem de zaman açısından sıkıntı yaşamamamızı sağlayacaktır.love-closet

Gardıroptaki eşyaların niteliğine göre çeşitli araçlar kullanmak düzenleme yaparken çok işimize yarayacaktır. Aksesuar, çorap, çamaşır, ayakkabı gibi eşyalarımızı yerleştirmek için değişik kutular kullanabiliriz. Bu kutular hem küçük parçalı eşyalarımızın dağılmasını ya da kaybolmasını önleyecek hem de gardırobumuzda daha düzenli bir şekilde durmasını sağlayacaktır.