Gebelik testini yaptınız, çift çizgiyle hamile olduğunuzu öğrendiniz ve eşinizle dostunuzla bunu kutladınız. Bu çok güzel bir haber ama evet gebelikte rahatsızlıklar da bu mutluluğun bir parçası olacak. Bunlardan en sık karşılaşılanı hamilelik döneminde baş ağrıları olarak karşımıza çıkıyor. Hamileliğin ilk ayları vücutta birçok değişiklik olmaktadır ve bu değişikliğe adapte olmak kimi zaman vücut için zor olabilir.

 

Uykusuzluk ve Stres

Hamilelik döneminde baş ağrıları sebeplerinden en çok görüleni gerilim tipi baş ağrılarıdır. Başın her iki tarafında bir bant varmış gibi hissedilir. Bu baş ağrısının tetiklenmesinde uykusuzluk ve stres en önemli iki faktördür. Düzenli egzersiz, uyku ve dinlenme ile kontrol altına alınabilir. Ayrıca stresten uzak durmanız, öğün atlamadan yemek yemek, ılık duşlar almanız, boyun ve şakak masajı bu tip baş ağrılarını atlatmanızda size yardımcı olacaktır.

hamilelikte-bas-agrilari


Yüksek Kan Basıncı (Preeklampsi)

Gebelikte rahatsızlık denildiğinde karşılaştığımız bu rahatsızlık, gebeliklerin yaklaşık %8’inde görülen bir durumdur. Yüksek tansiyon ve idrarda protein çıkması bu rahatsızlığın tablosudur. Hamileliğin ilk ayları değil, ikinci yarısından sonra görülür. İlk gebeliklerde, 17 yaş altı 35 yaş üstü kişilerde, obezite problemleri olanlarda ve diyabet hastalarında görülme ihtimali daha fazladır. Hamilelik döneminde baş ağrıları sebeplerinden birisi olan bu rahatsızlık ciddi bir durumdur ve baş ağrısının yanı sıra ani kilo alımı, el ve yüzde şişme, bulanık görme gibi belirtiler eşlik ediyorsa mutlaka doktor kontrolü gerekir.

hamilelik-doneminde-bas-agrisi


Hamilelik Döneminde Baş Ağrılarının Diğer Muhtemel Sebepleri

  • Hamileliğin ilk ayları, vücutta büyük hormonal değişiklikler meydana gelir, kan hacminde artış yaşanır. Bu süreç zarfında vücut bu duruma alışana kadar baş ağrıları gözükebilir.
  • Gebelikte rahatsızlık olarak değerlendirilmemesine rağmen, gebelik süreciyle tüketilmesi bırakılan ya da azaltılan kafeinli içeceklerin eksikliği baş ağrısına neden olabilir.
  • Kim gebeliklerde kullanılan hormonal ilaçlar baş ağrısına neden olabilmektedir.

Gebelikte rahatsızlık, diğer zamanlarda ki rahatsızlıklara göre daha çok üzerinde durulması gereken rahatsızlıklardır. Hamileliğin ilk ayları itibariyle doktor kontrolünde olmalısınız ve sıkıntılarınız doktorunuzla paylaşmalısınız. Kafanıza göre ilaçlar kullanmayın ve çevrenizden duyduğunuz her şeye inanmayın.