Hayatın her döneminde beslenmeye önem vermek gerekir. Ancak hamilelik döneminde kadınlar beslenmelerine ayrıca dikkat etmelidir. Çünkü yaklaşık 40 hafta boyunca bebeğin besin kaynağı annenin tükettikleridir. “Hamilelikte yenmemesi gereken yiyecekler nelerdir?” sorunuzun cevabını aşağıdaki maddelerde bulabilirsiniz.

 

hamilelikte-yenilmeyecek-gidalar-pasta-kek

  • Çok şekerli yiyecek ve içecekler: Çok fazla şeker içeren hazır meyve suları ve pasta, kek tarzı hazır yiyeceklerden uzak durun. İmkânınız varsa kendi meyve suyunuzu kendiniz hazırlayın.

 

hamilelikte-yenmeyecekler-rafadan-yumurta

  • Az pişmiş ya da çiğ yumurta: Birçoğumuzun günlük besinleri arasında olan yumurta çiğ veya az pişmiş tüketildiğinde Salmonella adı verilen bakteri insan vücudunda etkili olabiliyor. Pişmiş yumurtanın tercih edilmesi gerekmektedir.

 

hamilelikte-yenmeyecek-gidalar-sosis

  • Az pişmiş ya da çiğ et: Ette bulunan ve pişirildiğinde yok olan listeria ve toksoplazma bakterileri çiğ tüketildiğinde hamilelikte düşüğe ve doğum kusurlarına neden olabilir. Yumurta gibi et de iyi pişirilerek tüketilmelidir. Hamilelikte yenmemesi gereken yiyecekler arasında ayrıca sosis, salam gibi et ürünleri de bulunmaktadır.

 

hamilelikte-icilmemesi-gerekenler-kahve

  • Kahve ve kafein içeren diğer içecekler: Kahve ve kafein içeren diğer içeceklerden hamilelik süresince uzak durulmalı.

 

hamilelikte-yenilmemesi-gerekenler-mozzarella

  • Pastörize olmayan süt ve süt ürünleri: Hamilelikte çiğ süt tüketilmemelidir. Peynir ve diğer süt ürünleri hamilelik boyunca tüketilmesi gereken besinler olsa da pastörize olmamış sütten yapılan (örn.: mozzarella) ürünlerden uzak durulmalıdır.

 

hamilelikte-yenilmeyecek-gidalar-cips

  • Cips ve kızartmalar: Bu gıdalardan günlük beslenmede de mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekir. Hamile bayanlarınsa daha dikkati olması gerekmektedir.

 

hamilelikte-icilmemesi-gerekenler-cay

  • Çay: Hamilelik döneminde, kansızlık ve demir eksikliğine neden olan çaydan uzak durmak, içilecekse birkaç damla limon sıkarak içmek gerekmektedir.

 

hamilelikte-ne-yenmez-sebzeler

  • İyi yıkanmamış sebzeler: Sebze mutlaka tüketilmesi bir besin olmakla beraber mutlaka iyi yıkanarak tüketilmelidir.

 

hamilelikte-yenilmeyecekler-ciger

  • Karaciğer: Doğum kusurlarına neden olma ihtimali olan karaciğerden uzak durulmalıdır.

 

hamilelikte-yenilmeyeek-seyler-susi

  • Balık ve deniz ürünleri: Çiğ olarak tüketilen balıklar ve deniz ürünlerinden uzak durulmalıdır.

Hamilelikte yenmemesi gereken yiyecekler bunlardır. Tabii ki alkol ve sigara gibi ürünleri söylemeye bile gerek yok. Hamile bayanların çok dikkatli beslenmeleri gerekiyor.