İstanbul her yönüyle güzel bir şehirdir. Çok kalabalık bir şehir olması bazen farklı yerlere kaçamak yapmayı gerektirebilir. Hafta sonu geldiğinde farklı bir tatil yapmak istiyorum, diyorsanız bu yerler tam da size göre. Bu edenle hem İstanbul’dan uzaklaşmadan hem de kaçamak yapabileceğimiz bölgeler bulmak gerekir. İşte sizlere bu yazıda bu yerleri derledik.

1) Poyrazköy

Bir iki gün kaçamak yapabileceğimiz İstanbul’a yakın yerlerin başında Poyrazköy gelmektedir. Bir balıkçı köyü olan Poyrazköy, en mükemmel manzaraya sahip bölgelerden bir tanesidir. Özellikle boğaz ile Karadeniz’e çıkışın kesiştiği noktadaki manzara yürek hoplatacak cinstendir. Bölge askeri olması sebebi ile orijinalliğini çok yitirmemiştir. Temiz bir sahili bulunmaktadır. Coğrafi konumu ise bu bölgeyi özel kılan özelliklerinden bir tanesidir. Poyrazköy, Marmara ile Karadeniz’i kesişim noktasındadır.

poyrazkoy

2) Anadolu Feneri

İstanbul’ 30 dakika uzaklıkta olan bu şirin köy, birkaç gün tatil yapabileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesidir. Karadeniz’in dalgalarının vurduğu bu güzel köy, piknik yapmak için en uygun bölgelerden birisidir. Aynı zamanda dalgakıran adı verilen yerin içerisinde olan Anadolu Feneri balık restoranlarında da en leziz balıkları yiyebileceğiniz yerlerden biridir.

anadolu-feneri

3) Riva

Adı çok bilinmemiş olan bu sakin tatil bölgesi İstanbul’a yaklaşık yarım saat kadar uzaklıktadır. Önceki zamanlara göre artık daha çok bilinir oldu. Bir gelen ziyaretçinin vazgeçemediği yerler arasına giren Riva’da, özellikle İstanbullular deniz ve sahil sefasını her hafta sonu sürmektedir.

riva

4) Polonezköy

İstanbul’a yakın olan bir yeşillik diyarı arıyorsanız çok uzaklara gitmenize gerek yok. Polonezköy tam arzuladığınız gibi bölgedir. Kır restoranları, envai çeşit yeşilin tonları, ve doğa harikaları ile gidilmesi ve görülmesi gereken bir yer olan Polonezköy, birkaç gün kaçamak yapabileceğiniz ender yerler arasında yer almaktadır. İstanbul’a yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta olan bu bölge huzur bulabileceğiniz nadir yerlerden birisidir.

polenezkoy