Kansızlık yeterli ve doğru besinlerin alınmaması ile vücudun kan için gerekli vitamin ve minerali alamaması ile ortaya çıkan ve tıp dilinde anemi olarak adlandırılan ve son derece önemli bir problemdir. Kan üretimi için ihtiyaç duyulan folik asit, B 12 ve demir bakımından zengin olan besinler vücudun ihtiyaç duyduğu kadar mutlaka alınmalıdır.
Kansızlık bir çok rahatsızlığı ve hastalığı destekleyen bir sorundur. Özellikle baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, iştah kaybı, baş ağrısı, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu ve ruhsal sorunlara sebep olarak vücudun tüm dengesini bozar. Bu sebepten düzenli aralıklarla kansızlık için tahliller yaptırmalı ve bu sorun için uygun besinler tüketerek kansızlık sorununa dur demelisiniz.

“KANSIZLIĞA İYİ GELEN YİYECEKLER”

kansizlikKansızlığa iyi gelen yiyeceklere baktığımızda ilk sırada ciğer gelmektedir. Özellikli kuzu ciğeri kansızlığa bire birdir. Kolesterol sorununuz yok ise haftada bir öğün kuzu ciğeri tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Yumurta ve tavuk tüketmekte kansızlık ile mücadelede oldukça etkindir. Günlük olarak kahvaltılar da beyaz peyniri ve lor peyniri eksik etmemelisiniz. Günlük ihtiyacınız olan demirin %4 lük bölümünü karşılarken kan hücrelerinin oluşmasına da yardımcı bir besindir. Bitki olarak baktığımızda ıspanak kansızlık konusunda bir numaralı besindir. Çiğ olarak salatalarda tüketebileceğiniz ıspanak kansızlık sorununuzu kısa zaman içinde çözecektir.
Kansızlık ile mücadelede diğer tüketilmesi gereken besinler ; portakal, süt, yoğurt, balık yağı, uskumru, fasulye, erik, kuru kayısı, kuru üzüm, nohut, enginar, susam, kimyon, zerdeçal, fesleğen, kekik, greyfurt, maydanoz, dereotu, domates, biber olarak sıralanmaktadır. Fast food ürünlerinden ve hazır gıdalardan uzak durarak doğal beslenmeye yönelmelisiniz. Çay tüketirken demli içmekten kaçınmalı, bunun yanı sıra çaya limon sıkarak tüketmelisiniz. Abur cubur yerine kuru kayısı, kuru üzüm ve kuru incir tüketmelisiniz. Bu şekilde kansızlık sorununuz kısa süre içinde çözülecektir.