Metabolizmayı hızlandırmak, genellikle hem kilo vermek hem de daha sağlıklı bir bedene sahip olmak açısından fayda sağlar. Metabolizmayı hızlandırdığı bilinen besin ve içecekler bu konuda yardımcı olurlar. Şüphesiz metabolizma ve insan sağlığı açısından en faydalı içecek sudur ve günde 8 10 bardak kadar tüketilmesi gerekir.

Metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız çeşitli içecek tarifleri işte burada

1.Yeşil Çay

Taze olarak demlendiğiniz yeşil çayı günde 2 bardak kadar tüketebilirsiniz.

yesil-cay

Yemeklerden sonra demleyerek şekersiz olarak tüketilen yeşil çay hazmı kolaylaştırır ve tokluk hissini arttırır. Metabolizmayı hızlandıran ve zayıflamak amacıyla yaygın olarak kullanılan bir içecektir.

2. Beyaz Çay

beyaz-cay

Yağ kırıcı ve yağın depolanmasını önleyici etkisiyle bilinen bir çaydır. Günlük olarak düzenli tüketildiğinde metabolizma hızlandırıcı etkisini kolaylıkla gösterir.

3. Zencefil Çayı

 

zencefil-cayinin-faydalari

Zencefil çayı, doğrudan kan akışına etki eder ve vücut ısısını arttırarak termik etki gösterir. Sindirime yardımcı olan bu çayı tüketerek metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz.

4. Naneli Metabolizma Hızlandıran İçecek

naneli-metabolizma

12 adet nane yaprağı
1 adet limon
2 adet salatalık
2 litre su
Tüm malzemeleri blender yardımıyla iyice karıştırın. Bir kaba aktarın ve bir gece bekletin. Bu karışımı her gün 1 bardak kadar tüketin. İçmeden önce karıştırmayı ihmal etmeyin.

5. Buzlu Yeşil Çay ve Zencefil

buzlu-yesil-cay-tarifi

3 su bardağı suyu kaynatın ve ocaktan indirin. 4 yemek kaşığı yeşil çay ve taze zencefilden 4 5 dilim kadar suyun içine atın. Çayınızı 5 dakika demledikten sonra zencefil ve yeşil çayı süzün. Sıcak suyun içine soğuk su ekleyin ve buz gibi olana kadar buzdolabında bekletin. Metabolizma hızlandıran çayınızı sıcak yaz günlerinde afiyetle tüketebilirsiniz.

6. Metabolizma Hızlandıran Çay Karışımı

cay-karisimi

1 tatlı kaşığı karabiber
1 adet rulo tarçın
1 limon
1 tatlı kaşığı karanfil
2 orta boy elma
Elma ve limonları 3 4 parçaya ayırın. Ardından özü çıkana kadar bunları suda kaynatın. Bu suyu cam kavanoza alın ve güneş görmeyen bir alanda 2 3 gün kadar dinlendirin. Hazır hale gelen çayınızı günde 1 bardak kadar tüketebilirsiniz.

Afiyet Olsun.