Bireyler hayatlarını çalışarak devam ettirirler. Yoğun olan iş ortamından da zamanla hayli bunalırlar. Bunun için bazı şehirleri gezip görmeye giderler. Buradaki amaç hem kafa dağıtmak hem de farklı yerleri görmektir. Bu yazımızda sizlere hayatınızda mutlaka gidip görmeniz gereken 10 şehri tanıtacağız.

1) Çek Cumhuriyeti – PRAG

Orta Avrupa turlarının en mükemmel şehirlerinden biri olan Prag; katedralleri, mimarisi ve köprüleri ile anılmaktadır. Çek cumhuriyetinin başkentidir. Oldukça eskiye dayanan tarihi ile mutlaka gidilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

prag

2) Avusturya – VİYANA

Avusturya’nın başkenti olan Viyana; tarihi çok eskilere dayanan bir kültür mirası niteliğindedir. Geçmişten günümüze Avrupa’nın kültürel ve siyasal kalelerinden birisi olmuştur. Müzeleri ile ilgi çeken bir şehir olan Viyana, oldukça turistik bir şehirdir.

viyana

3) Almanya – DRESDEN

Almanya ile Çek Cumhuriyeti arasında kalan bir bölgede bulunmaktadır. Sanatsal bir şehir olma özelliği taşımaktadır. Halkı tarihine saygılıdır. Geçmiş yıllardan kalan anıtlarını en iyi şekilde aslına uygun restore etmişlerdir. Avrupa tarihi boyunca en yeşil şehirlerden biri olma ünvanını korumaktadır.

dresden

4) Almanya – BERLİN

Berlin, Almanya’nın başkentidir. Tarihi köklü olan Berlin’de birçok sanatsal ve kültürel miras hala yaşatılmaktadır. Bu şehir festivalleri ile ünlenmiştir. Berlin’de mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında; Postdamer Platz, Gendarmenmarkt gibi önemli yerler bulunmaktadır.

berlin

5) Slovenya – BLED

Avrupa’nın en önemli dinlenme şehirlerinden biridir. Spor aktiviteleri ile ünlü olan şehirde; avcılık, golf, balıkçılık gibi çok çeşitli sporlar yapılmaktadır. Ayrıca buz devrine ait gölü ile de adından sıkça bahsettirmiştir.

Bled with lake, island, castle and mountains in background,Tripod, Slovenia, Europe

6) Slovakya – BRATİSLAVA

Bu şehir Slovakya’nın başkentidir. Tuna nehri kıyısında yer almaktadır. Oldukça kent bir nüfusa sahiptir. Bratislava Kalesi, Saat müzesi, silah müzesi gibi gezilmesi gereken önemli yerleri bulunmaktadır.

bratislava

7) Romanya – SİBİU

2007 YILINDA Avrupa’nın kültür başkenti seçilmiştir. 2 saat kulesi ve 3 meydanı bulunan mükemmel bir turistik şehir olma özelliğini taşımaktadır.

sibiu

8) Lihtenştayn – VADUZ

Vaduz, Lihtenştayn’ın başkentidir. Oldukça küçük ve şirin bir şehirdir. 5 bin kişilik bir nüfusa sahiptir. Kış sporları için oldukça elverişli bir yapısı bulunmaktadır. Havalimanı bulunmadığı için otobüs ile seyahat etmek zorunludur.

vaduz

9) Polonya – GDANSK

Polonya ile Almanya arasında kalan şehir, mimari yapıları ile ünlüdür. Önemli bir liman kentidir.

gdansk

10) Avusturya – SALZBURG

Salzburg’un kelime anlamı tuzdan kaledir. Mozart’ın memleketidir. Unesco’nun eseri Old City, şehrin önemli bir mimarisidir. Barok mimarisinin koruyucusu konumundadır. Oldukça turistik bir şehir olan Salzburg, mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

salzburg