annelik-duygusu

“Acaba çocuğum büyünce büyük adam olacak mı?”, “Babası, belki de çocuğa böyle yaklaşsan daha iyi olur”, “Bütün yaşamımı çocuğuma adıyorum” ve daha nice cümleler kurulduğunu görmüşsünüz annelerden. Annelik duygusu sizi mükemmel anne olmaya iter ve genellikle olaya doğru yaklaşılamadığından bu sürecin sonu depresyon, yetersizlik hissi ya da bebeğin ufak bir hastalığında bile girilen suçluluk hissidir. Bu sizin çocuğunuza verebileceğiniz en iyi şey midir gerçekten? Çocuğunuzun mükemmel bir anne değil, mutlu bir anneye ihtiyacı vardır. Peki, mutlu anne olmanın sırları nedir?

 

İlk Adım

Annelik duygusu genlerinize işlenmiştir. Belirli bir yaşa gelindiğinde doğurganlık isteğiyle kadınların seçimleri de etkilenir. Mutlu anne olmanın sırları deyince ilk olarak karşımıza kadının anne olmaya karar vermesi çıkar. Hazır olmadan alınan kararlar hamilelik sürecinde ve doğumdan sonra sorunlara sebep olur. Bir kadının biyolojik olarak hazır olması yeterli değildir mükemmel anne olmaya. Kadın için vazgeçilmez bir diğer unsur ise, gerçekten seviyor olduğu bir kişi ile çocuk yapması çok önemlidir.

 

Mutlu Bebek İçin Önce Sağlık

Aktif bir iş yaşamına sahip olan kadın kariyeriyle alakalı bir sorun yaşamayacağı doğum planlaması yapması, hem bebeğin gelişimi hem de kadının ruh sağlığı açısından oldukça önemlidir. Annelik duygusu bebeğe yansırken, kadının ruhsal ve fiziki olarak sağlıklı olması gerekmektedir. Unutmayın, mükemmel anne olmak için bebeğiniz kadar kendinize de dikkat etmeniz gerekmekte. Annelik içerisinde fedakârlığı da barındırır. Yaşama geldikten sonra uzun yıllar kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak bir bebek dünyaya getirmek, kendi yaşamını bir süreliğine askıya almayı gerektirmektedir.

mutlu-anne-olmanin-sirlari

 

Çocuğunuzu Sevin Ama Kendinizi Unutmayın

Evet, annelik fedakârlık gerektirir ama bu kendinizi tamamen unutmanız anlamına gelmemelidir. Basit bir örnekle bu duruma açıklayalım. Uçağa bindiğinizde yapılan anons her hangi bir tehlike anında oksijen maskenizi önce kendinize daha sonra çocuğunuza takmanız söyler, annelik duygusu her ne kadar önceliği çocuğunuza vermesini söylese de onu korumak için yapılması gereken önce kendinizi korumanızdır. Annelik için de durum bundan farksız değildir. Bir anne, kendi ihtiyaçlarını gideremez ise çocuğunun ihtiyaçlarını da gideremez. Kendiniz ihtiyaçlarınızı giderirseniz ve yaşamdan mutlu olursanız sağlıklı kararlar alabilir ve mutlu anne olarak çocuğunuzu da mutlu edebilirsiniz. Mutlu anne olmanın sırları için bu unutulmaması gereken bir noktadır.

 

mukemmel-anne

Annelikten temelde beklenen şeyleri birkaç maddeyle sıralamamız gerekirse:

  • Çocuğun ihtiyaçlarını fark edebilmesi
  • Çocuğun gelişime uygun olarak destek vermesi,
  • Çocuğunu şartsız kabul etmesi ve onu sevmesi,
  • Onu yalnızca bebeği olarak değil, bir birey olarak görmesidir.

Unutmayın, annelik duygusu bazen mükemmel anne olacağım derken; çocuğa sadece bir eğitmen olmaya, çocuğun bağımsızlaşma ihtiyacının göz ardı edilmesine, kendi annesiyle rekabet göstermeye, hayatın tek yönünü anne olmak görmeye ve yaşamın diğer tatlarını kaçırmaya, çocukların babalarıyla kuracağı ilişkileri olumsuz etkilemeye dönüşebilir. Mutlu anne olmanın sırları için; anneliğin mükemmel bir şey olduğunu ve tahmin edilemez bir doyum getiren bir rol olduğunu ama bu rolün kadının hayatında ki tek şey olmadığını bilmeniz gerekmektedir.