Hayatımızın en önemli sorunu sağlık sorunuzudur. İnsan sağlığını kaybettiği zaman hiçbir şeyin bir önemi kalmamıştır. Bu sağlık sorunlarından biri de şeker hastalığıdır. Şeker hastalığı diyeti ise bu hastalığa mensup kişiler için uygulanmaktadır. Oldukça önemli ve hassas bir kavramdır. Çünkü beslenme ve diyet şeker hastaları için hayati önem taşımaktadır.seker-hastaligi

Bir şeker hastasının diyeti kişiye özel belirlenir. Bu diyet için kişinin boyu, kilosu, aldığı insülin oranı, yaşam tarzı kısaca her şeyi önem taşımaktadır. Ve bu etmenler ile kişinin diyeti belirlenmektedir. Şeker hastası bir kişinin diyetinden fazla yemesi kan şekerinin yükselmesine, az yemesi ise düşmesine neden olur. Bu nedenle diyet programına harfiyen uymalıdır. Şeker hastalarının diyet listelerindeki maksat şudur; her gün aynı orandaki yemeği aynı vakitte yemek. Bu olay sağlandığı sürece diyet yapan kişide hiçbir sorun yaşanmayacaktır.

Her insan da önemli olduğu kadar su, şeker hastaları içinde çok önemlidir.

Kesinlikle öğün atlamamak gerekir. Çünkü öğün atlamak aç kalmaya neden olur bu da kan şekerinin düşmesine ve kişinin fenalaşmasına sebebiyet verir.seker-hastaligi-diyeti

Kişi diyet esnasında kesinlikle alkol tüketmemelidir. Bu diyet programına kişiye net bir şekilde yasaklanmış yiyecekler bulunmaktadır. Salam, kavurma, pastırma, aşırı yağlı yiyecekler, kızartmalar kesinlikle yenmemelidir.

Şeker hastası bireyin, tuzu azaltması gerekir. Akdeniz tipi beslenme modelinin benimsenmesi gerekir. Kuru baklagil, taze meyve ve sebzeler, yenecek ise zeytinyağı daha çok tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Çorba olarak mercimek çorbası bu diyeti uygulayanlar için nokta atıştır. Pilav olarak ise bulgur pilavı bu diyeti uygulayanlara daha iyi gelecektir.

seker-hastaligi

Şekerli yiyecek ve içeceklerden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Buna kola, hazır meyve suları, meşrubatlar da dahildir.