Her birey ergenlik döneminde mutlaka sivilce denen bela ile yüzleşmektedir. Bu sorun kiminde çok yoğun yaşanırken kiminde ise yok denecek kadar azdır. Önemli olan bu sivilcilerin gelecek hayatımızda yer işgal etmemesidir. Yani kalıcı olmasını engellemektir. Çünkü görüntü olarak kişiyi bunalıma sokan sivilcilere uygulanan yanlış yöntemler bunların artmasına sebebiyet verebilir. Örneğin; çıkan sivilcelerin bilinçsizce sıkılması, iltihabın dağılmasına ve o bölgede başka sivilceler çıkmasına neden olur. Bu nedenle sivilce ve güneş lekelerine uygulanacak tedavi yöntemlerinin bilinçli bir şekilde saptanması ve uygulanması gerekmektedir.

Cilt Lekesi Nas?l Geçer

Öncelikle oluşan sivilceleri sıkmadan önceden doğal yollar ile hazırlayabileceğiniz kürler, bu sivilcelerin geçmesine neden olur. Ayrıca yağ düzeyini dengeleyen ürünlerde sivilce oluşumunu engellemektedir. Ayrıca bu tedavi esnasında kişiler yediği yiyeceklere de dikkat etmesi gerekir. Örneğin; Yağlı yiyecekler, çekirdek sivilce oluşumunu arttıran gıdalardır.

sivilce-lekeleri-elma-sirkesi-1024x805

Sivilceleri önemsemek gerekir. Çünkü önemsenmeyen sivilceler, güneş ışınlarına maruz kaldığı zaman cilt kanseri riski taşımaktadır. Bu nedenle bazı kürler ve maskeler uygulayarak bu gibi ciddi rahatsızlıklar için tedbir almış oluruz. İşte bu maskelerden bir tanesi şöyledir;

İki tatlı kaşığı süt, yarım tatlı kaşığı bal (kalın tahta kaşık ile) ve yumurtanın beyazı malzemelerdir. Bu üç malzemeyi harmanlayarak maske yapımımıza başlıyoruz. Daha sonra oluşan maskeyi cildinize sürün ve on dakika kadar cildinizde bekletin. Ardından soğuk su ile durulayın. Bu maskenin kullanım süresi yaklaşık üç aydır. Eğer üç ay boyunca düzenli bir şekilde bu kürü uygular iseniz yüzünüzdeki sivilce izlerinden kurtulabilirsiniz. Bu kürü cildinize 4 günde 1 uygulamanız yeterlidir.

Sivilce-Lekeleri-İçin-Maske

Ayrıca elma sirkesi kürü de fayda sağlamaktadır. 1 yemek kaşığı sirkeyi 1 yemek kaşığı su ile karıştırarak bir pamuk yardımı ile cildinize uygulayabilirsiniz. Şunu unutmamak gerekir ki bu maskeleri düzenli olarak yaparsak fayda görebiliriz…