Üniversite tercihi yapmak her gencin hayalidir. Tabi bu aşamaya gelmek için oldukça fazla çalışmak ve gayret göstermek gerekmektedir. Ayrıca istenilen üniversiteye gidebilmek için de bu şarttır. Zaman geçip üniversite tercihleri aşamasına gelinmiş ise büyük heyecan başlamış demektir. Fakat üniversite tercihlerini yaparken acele etmemek gerekir. Çünkü puanınız iyi olsa dahi mantıklı yapılmayan tercihler hiçbir üniversiteye kayıt olamamanıza sebep olur. Bunun için üniversite tercihlerini yaparken acele etmemek gerekmektedir. Şimdi tercih yaparken bazı dikkat etmemiz gereken bazı önemli hususlara değinelim.

Öncelikle tercih yaparken puanınızı değil başarı diliminizi önemseyin. Çünkü her sene değişen ortalama başarı puanı yanlış tercihler yapmanıza neden olacaktır. Eğer yeni açılan bir üniversiteye ya da bölüme tercih yapacaksanız daha önce bir başarı puanı olmayacağından dolayı o bölgede bulunan aynı bölümün başarı sıralamasına bakın. Bu size az çok bir fikir verecektir.

Üniversite sınavında farklı puan türleri olduğu için en yüksek olan puan türünüzü değil hangi alanı istiyorsanız o alanın puan türünü sıralayın. Bu sayede daha net ve doğru tercihler yapacaksınız.

Seçeceğiniz mesleğinizi ve okumak istediğiniz üniversiteyi her yönden araştırın. Hayatınızın belirleyicisi olan meslek kadar okuyacağınız üniversite de oldukça önemlidir.

Tercih yaparken üniversitelerin özel koşullarını incelemek her zaman size fayda sağlayacaktır. Yabancı dil ve harç ücretleri hakkında da araştırmanızı iyi yapmanız gerekmektedir. Bu nedenle üniversitenin özel şartlarına mutlaka göz atın.

İstemediğiniz bölümlere sırf tercih doldurmak için yazmamalısınız. Bu çok yanlış bir düşüncedir. Yalnızca istediğiniz mesleğe dair bölümleri ve okulları yazın. Bu sayede gitmek istemediğiniz yerin gelme olasılığı sıfır olacaktır.

Kodlama hatası yapabilme riskine karşılık tercih sıralamasında okul kodlarını kesinlikle birden fazla defa kontrol edin. Bu sayede göz kaçabilecek ufak hataları sıfır düzeyine indirmiş oluruz.