Türk Dil Kurumumuz vejetaryenliği, etyemez olarak tanımlamıştır. Kelimenin kökü Latinceden gelmektedir ve sağlam, canlı, yaşam dolu anlamına gelmektedir. Birçok sebeple bir insan vejetaryen olabilir. Bu sebeplerden bazıları başlıca; yemek yemek için hayvan beslemeyi ve öldürmeyi yanlış bulmak, etsiz daha sağlıklı beslenme düşüncesinde olmak ya da Budizm, Hinduizm ve Hristiyanlığın bazı mezheplerince canlılara zarar vererek beslenme türünü yanlış olduğu öğretileridir. Bu düşüncelerle kişi vejetaryen olmak doğrultusunda karar almış olabilir Sebebi ne olursa olsun bilgisizce yapılan vejetaryen beslenme sağlık sorunlarına yol açabilir.

havuc-0265

Tüketilmeyen gıdaların yerine bazı alternatiflerin koyulması gerekiyor. Vejetaryen olmak, çok sağlıklı olmak ya da düzgün beslenememek değil. Vejetaryen beslenme açısından önemli noktalara temas edelim.

Protein Eksikliği: Hayvansal gıdalardan alınmayan protein; kepekli tahıllar, baklagiller, sebzeler ve fındık ile kapatılabilir.

kuruyemis-13267

B12 Vitamini: Yoğurt ve soya bu konuda B12 desteği sağlayabilecek alternatifler arasında

Demir Eksikliği: Fasulye, ıspanak, baklagiller, kuruyemiş çeşitleri, meyveler ve pekmez hayvansal gıdalardan alınmayan demir açısından kaynak olarak gösterilebilir. Bu gıdalardan alınan demirin emilimi hayvansal gıdalardan alınanınkine göre daha zordur. Bu yüzden C vitaminli besinler ile bu emilimin kolaylaştırılması gerekmektedir.

Kalsiyum Eksikliği: Ispanak, lahana brokoli, soya ve yeşillikler kalsiyum açısından tüketilmesi gereken kaynaklar.

sebzeler-6972

Çinko Eksikliği: Gelişim ve büyümede önemli rolü olan çinko fındık ve bitkisel çinko kaynağı.

Bir ülkenin mutfağında ki vejetaryen yemek çeşitleri artık zenginlik olarak değerlendiriliyor. Ülkemizin genel kabulü ise vejetaryenleri et yemeyen ve sürekli otlayan kimseler olarak görmesi yönündedir. Vejetaryen olmak, aç kalmak değildir.

Bu bakış açısının sebebi ise ülke mutfağımızın vejetaryen beslenme yönünden zayıf olmasıdır. Unutmayın, bir ülkenin dili, ekonomisi, psikolojisi nasıl çağlar içerisinde değişiklik gösteriyor ve evrimleşiyorsa yakın gelecekte de mutfağımız evrimleşecek ve vejetaryen kişiler için lezzetlerle dolacaktır.