Yağlı Ciltler İçin Kil Maskesi Tarifi


Kil, yapısından dolayı doğal bir güzellik malzemesi olmakla birlikte yapılan çalışmalarla güzelliğe katkısı olduğu kanıtlanan bir maddedir.

Özellikle yağlı bir cilde sahipseniz, yağlı cildin oluşturduğu sivilce ve siyah noktaların giderilmesi için mutlaka kil maskesi kullanmalısınız. Yağlı ciltler için kullanılacak olan kil maskesi sayesinde ciltte oluşan fazla yağ üretimi dengelenir, cilt parlak, yumuşak ve pürüzsüz bir hal alır. Yağlı ciltler için kullanılması tavsiye esilen kil maskeleri ;

  •  Aspirinli Kil Maskesi : Bir yemek kaşığı aspirin tozu, bir tatlı kaşığı beyaz kil, bir çay kaşığı limon tozu ve 3 yemek kaşığı suyu bir kaba alıp homojen hale gelene kadar karıştırın.

 

  • Hazırlamış olduğunuz kil maskesini temiz olan cildinize sürüp 15 dakika bekletin ve süre sonunda yüzünüzü ılık su ile yıkayarak cildinizi maskeden arındırın. Aspirinli kil maskesini haftada bir kez düzenli kullandığınız takdirde isteğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

kil

  • Domatesli Kil Maskesi : Bir adet orta boy domatesin kabuklarını soyup rendeledikten sonra üzerine 1 tatlı kaşığı susam yağı, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı kil ilave edip iyice karıştırmaya başlayın. Krem haline gelmiş olan kil maskesini yüzünüze masaj yaparak sürüp 10 dakika bekleyin ve daha sonra yüzünüzü yıkayın.

 

  • Yulaflı Kil Maskesi : Temiz bir kab içerisine 1 çorba kaşığı yeşil kil, 1 tatlı kaşığı yulaf unu, 1 çay kaşığı nane yağı, 1 çay kaşığı lavanta yağı ve çeyrek çay bardağı ılık su ekleyip iyice karıştırın. Eğer karışım kremsi bir hal almazsa azar azar su ekleyip karışımı kremsi hale getirebilirsiniz. Hazır hale gelen yulaflı kil maskesini temiz olan cildinize sürüp maskeyi cildinizde 10 dakika bekletin ve daha sonra yüzünüzü ılık su yardımıyla maskeden arındırın.