İnsanların giyim konusunda ne kadar dikkatli oldukları her zaman için bilinmekte olan bir gerçektir. Cinsiyet ayrımı olmaksızın, kendi tarzını yansıtmak isteyen kişilerin moda ile ilgili yoğun araştırmalara girdikleri görülmektedir. Bu aşamada genel olarak yapılmakta olan yanlış ise, moda olarak belirlenmiş olan noktaların her koşulda uygulanmaya çalışılmasıdır. Moda çalışmaları sonucunda, nerede ve nasıl giyineceğine karar vermek oldukça ciddi bir konu olarak ele alınmaktadır.

siyah-kombin

Kişi Kendini Bilmeli

Giyim konusunda en önemli nokta, insanların kendi isteklerini ve vücutlarını bilmeleridir. Moda olarak belirlenmiş olan her seçeneğin herkes tarafından uygulanmasının mümkün olmadığını kabul etmek, doğru adım atabilmenin ilk koşulu olacaktır.

kıyafet-secimleri

Vücut Ölçülerine Göre Seçim

Herkesin beden ölçüleri ve vücut tipleri birbirinden farklı özellikleri barındırmaktadır.  Bu sebeple bir kişiye yakışanın aynı beden ölçülerinde dahi olsa diğer bir kişiye yakışması mümkün değildir. Vücut ölçülerine uygun giyim seçeneklerini değerlendirmek bu anlamda önemlidir.

4455951952

Kısa boylu bir bayanın diz altı etek giymesinin hoş olmayacağı gibi, büyük göğüslü bir kadının askısız elbise giymesi de hoş bir yansıma olmayacaktır.

Beden Ölçüleri Önemi

Vücut tipinin yanı sıra, giyim konusunda karar verme aşamasında beden ölçülerini iyi şekilde bilmek gerekmektedir. Bazı modellerin büyük bedenlerde hoş durmayacağı gibi, bazı modellerinde sıfır beden kalıbında olanlarda güzel bir görüntü oluşturmayacağı unutulmamalıdır.

elbise-mdel

Yerine Göre Giyinmek

Modayı takip eden ve stil sahibi olarak giyinmek isteyenlerin yaptıkları en büyük yanlış, yerine göre giyinmek konusundaki dikkatsizlikleridir. Moda olarak belirlenmiş olan bir tarzın, hemen her mekânda ve zamanda kullanılabilmesinin mümkün olmadığı akıllara kazınmalıdır.

Yaz aylarında postal şıklığının moda olduğu zamanlarda, sahil kenarında postal giyenlerin yeterince iyi bir görüntü oluşturmadıkları göz ardı edilmemelidir.

En şık görüntü her zaman için, vücudunu bilerek ve yerine göre giyinmekle elde edilmektedir.

turuncu-elbise